Drobečková navigace

Úvodní stránka > Aktuality > Předcházení vzniku odpadu- kompostování

Předcházení vzniku odpadu- kompostováníDatum konání:
31.12.2015

Od letošní roku je dle zákona o odpadech zavedena povinnost třídit kovy a bioodpad, tj.  tento druh odpad se nesmí dávat do směsného komunálního odpadu (černé popelnice).  Tato informace je mnohým z Vás  známá.

Co tedy dělat s organickými zbytky (posekanou trávu, kuchyňské zbytky, zbytky rostlin atp.) aniž bych jste je dávali do popelnice? (Dřevní odpad je možné celoročně ukládat na místo k tomu určené.)

První z možností, kterou na vesnici většina z nás zná a využívá je kompostování svépomocí. Tento způsob předcházení vzniku bioodpadu je nejefektivnější nejen pro obecní finance, ale i pro vaši zahradu. Živiny a organická hmota zůstávají u Vás na zahradě, nevozíte je pryč a půda Vám bude vděčná!

Pokud chcete kompostovat a nevíte jak na to, můžete se inspirovat na stránkách věnované kompostování: http://www.kompostuj.cz

Další z možností (již méně efektivní) je využití kompostárny Agrodružstva Klas Křičeň, která je umístěna v areálu družstva v Dolanech. Náklady (dle odvezeného množství bioodpadu) půjdou za obcí Bukovka, pokud prokážete, že bydlíte v naší obci. Provozní hodiny jsou od cca 7 - 15 hodin ve všechní dny.

Třetí způsob řešení je ukládání kompostovatelného materiálu do kontejnerů, které jsou umístěné na přechodných stanovištích dle aktuální potřeby. Pokud budeme jako občané obce preferovat tento nejméně efektivní způsob separace bioodpadu, může to znamenat v konečném důsledku navýšení nákladů na likvidaci odpadů a nutnost navýšení poplatků.

Věříme, že všichni ve společném zájmu zvolíme ten nejlepší způsob separace bioodapdů. A to nejen pro obecní finance, ale také pro naši zahradu!

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

24. 10. Nina

Zítra: Beáta

http://www.pardubickykraj.cz/

portal.gov.cz

Zastupitelstvo schválilo vybudovat v prostorách bývalého kravína bydlení pro seniory. Domníváte se, že by v tomto objektu měly být vybudovány také prostory pro veřejnost?
a) Ano, mohla by tam být např. malá tělocvična, zázemí pro maminky s dětmi atp.
  
 4
b) Ano, ale prostory komerčního charakteru.
  
 4
c) Ne, obec má dostatek jiných prostor pro tyto účely.
  
 5
d) Nevím.
  
 4

Kalendář akcí

Návštěvnost stránek

194737